Marie Claire Interview

19. července 2010 v 10:52 | Susan |  • Interviews
fanning-source.blog.cz
Přeložila jsem pro vás rozhovor z časopisu Marie Claire, tak snad si ho rádi přečtete a budete tomu aspoň trochu rozumět:)

Školní uniforma na Campbell Hall, soukromé biskupské škole v severním Hollywoodu, Kalifornii, kdysi navštěvované Mary-Kate a Ashley Olsen a nyní Dakotou Fanning a její mladší sestrou, Elle, je striktní: khaki sukně, šortky nebo kalhoty, bílé tričko s límečkem, námořnický svetr a uzavřené boty. ,,Dalo by se vlastně nosit klidně i tohle." říká starší Fanning s upřímně modrýma očima, světlými vlasy, mléčně bílou kůži a jemnými údy jako od malíře Johna Currina kroutící se v její sukni na krémově zbarveném hedvábném sedátku, které doprovází veselé cinkání jejích náramků. Sedíme naproti sobě v tiché místnosti na Sunset Tower Hotel v Los Angeles. Myslím, že její sukně by mohla být ucházející, ale bílé bavlněné tílko pod kterým prosvítá podprsenka by mohl být důvod k zamyšlení. Stejně tak pět palců dlouhé hnědé Marni sandále, které na sobě měla na svých 16. narozeninách v únoru a které podstatně zvětšují její drobná chodidla.

A její kostým pro film The Runaways by pravděpodobně u Fanning neuspěl. Film vypráví o vzestupu a pádu první kapely Joan Jett, hard-rockové dívčí kapely, která začala zpívat v polovině 70. let. Jako 15-letá hlavní zpěvačka a Jettina milenka Cherie Currie hralá Fanning zčásti naivní a zčásti sexy dívku v mrazivě bílé paruce, síťovaných punčochách a v korsetu od S&M. V momentě se z talentované a rozkošné dětské hvězdy stala skutečná a plnohodnotná hvězda, které si všimli i kritici ve svých článcích. A.O. Scott ve své recenzi The Runaways pro The New York Times napsal: ,,Slečna Fanning, která se jeví jako pozoruhodně ukázněná a sebeuvědomělá herečka skoro od dětství, ukázala srdcervoucí bezbrannost stejně dobře jako děsivý klid." The Denver Post nazval její výkon ,,odzátkování se". Text je zřejmý: Dakota vystřelila vzhůru.
Z této zkušenosti vzniklo také jedno z Dakotiných nových přátelství a to s Kristen Stewart, 20letou hlavní hvězdou Twilight, kerá hraje ve filmu Joan Jett. Podle obouch mladých žen, právě hraní důvěrného přátelství mezi Joan a Churie je k sobě přivedlo tak blízko a vzájemný respekt jim umožnil jejich přátelství udržet. ,,Dakota je tak spolehlivě stabilní," říká Stewart. ,,V mnoha případech mi připadá, že je starší než já. Jenom když mluví o klucích si připomenu jak mladá ve skutečnosti je."(Fanning nemá přítele. Tvrdí, že zatím nemá žádný vážný vztah.). Obě dvě si spolu znovu zahrály ve filmu Twilight: New Moon a také v jeho pokračování Eclipse, třetí části této série, kde Fanning hraje drobného dětského upíra v dlouhé kápi a v botách Mary Janes. Její charakter, Jane, může způsobit bolest pouhou myšlenkou zatímco na svou obět upírá svě jasně červené oči, které má díky páru barevných čoček. Vzhledem k tomu kolik herců se spolehá na své oči kvůli vyjádření emocí, mohlo být nošení čoček problémem, ne ale pro Dakotu. ,,Vždycky o mně lidé říkali, že mám velké modré oči, ale já jsem si pořádně užívala, když jsem je měla červené. Když jsem měla tuto barvu očí, automaticky jsem se převtělila do své role." Fanning (která uměla číst od svých dvou let) začala Twilight knihy číst poté, co se připojila k obsazení filmu. ,,Ony jsou tak návykové." říká Fanning ačkoliv její přirozený literární vkus inklinuje spíš k víc kultivovanějším knihám: Právě teď čte knihu od Jefreyho Eugenidese Smrt Panen.
Šestnáct je věkem rozpolcenosti, je to čas, kdy stojíme jednou nohou na prahu dospělosti a tou druhou jsme stále v bezpečí v říši dětství. Některá z Dakotiných nedávných rozhodnutí se zřejmě dají počítat do toho, že už není to rozumné dítě, které debutovalo ve věku šesti let po boku herce Seanna Penna, který hrál mentálně postíženého muže ve filmu I Am Sam. (Penn byl za svůj výkon nominován na Oscara a Dakota byla nominovaná na Screen Actors Guild Award- nevyhrála, ale stala se nejmladším člověkem, který kdy obdržel nominaci.). Za jedno z takových rozhodnutí lze počítat hraní znásilněné puberťačky z Alabamy ve filmu Hounddog, který způsobil značné nevole. K jejímu úžasu lidé nebyli schopni oddělit pravou třináctiletou Dakotu od její role ve filmu.
,,Když začnete hrát jako malá, lidé vás stále budou mít spojenou s tím, čím jste byla v šesti letech." říká Fanning. ,,Doufám, že The Runaways je tím momentem, který říká: Víte, už nejsem ta malá dívka, ale stále nejsem úplně dospělá." Práve teď se obhlíží po nějakém projektu, kde by mohla hrát se svou sestrou, které je dvanáct a objeví se na konci roku ve filmu Somewhere. Fanning se právě teď ocitla na hraně a sama si to uvědomuje: Představte si obrázek Olympijského potápěče, který poskakuje na okraji odrazového můstku předtím než skočí. ,,Jak jste starší objevuje se mnoho nových věcí, které můžete ve filmech dělat. Nikdy jsem to nechtěla uspěchat, vždycky jsem chtěla dělat to, co bylo pro můj věk správné, ale jak se blížíte k 18, otevírá se vám, jako herci, úplně nový svět a já se na to opravdu těším."
Nicméně Fanning už má jednu takovou filmovou pasáž za sebou: její první dospělácká pusa na obrazovce. V jedné z scén z The Runaways si dala spolu Kristen Stewart pusu po koncertě The Runaways. Je to něžný, spontální moment po kterém následuje dovádění v hotelovém pokoji, kde společně bydlely během svého tour- scéna, která nasvědčuje tomu, že spolu strávily noc bez toho, aby to bylo doopravdy ukázano na obrazovkách. ,,Takhle to vůbec neberu, ona je má přítelkyně a je to dívka- žádný stres." říká Fanning, směje se a trochu se červená. ,,Není to jako opravdová pusa mezi Cherie a Joan jak o tom všichni mluví, bylo to pouze takto nafilmované- žádná věda."

Fanning se narodila v Connyersu, Georgii, jako dcera baseballového hráče (její otec hrál ve vedlejší lize za St. Louis Cardinals) a tenistky (její matka šla na vysokou díky sportovnímu stipendiu). Její teta je sportovní komentátorka a její dědeček hrál za Philadelphia Eagles. ,,Když jsem byla malá měla jsem se stát tenistkou a moje matka se mnou a s jejím trenérem začala cvičit už od mých tří let," vzpomíná Fanning. ,,Jednou jsem jí řekla, že už mám hrání tenisu dost. Že už to nechci dělat. A tak si rodiče uvědomili, že to není pro ta správná věc."
Ale hraní ano. Po její první roli v reklamě na Tide vě věku pěti let, Fanning začala hrát v populárních seriálech(ER, Ally McBeal, CSI). Aby se přizpůsobily jejímu stále víc zaplněnénu pracovnímu životu, přestěhovala se Dakota se svojí matkou do Los Angeles, její sestra a babička je brzo následovaly, ale její otec zůstal doma v Georgii. Ve filmu I Am Sam získala svojí první velkou roli. ,, Předtím než jsem byla obsazena, musela jsem projít čtyřmi částmi konkurzu," vzpomíná Fanning. ,,Byla tam obvyklá část konkurzu, potom jsem prošla do dalšího kola, dále čtění u stolu a poslední bylo setkání se Seanem. Strávila jsem den se Seanem, abychom se navzájem mohli poznat a aby Sean zjistil jestli se mu líbím. Tahle část konkurzu byla nejtěžší." Po úspěchu tohoto filmu se Dakota objevila ve filmech jako Man in Fire s Danzelem Washingtonem a Hide and Seek s Robertem DeNirem. V roce 2005, když jí bylo deset let, byla obsazena do role dcery Toma Cruise ve filmu Stevena Spielberga War of the Worlds. Léta její matka tvrdila, že jsou z Georgie a že na West Coast žijí jen dočasně. Poté, co vyšel film War of the Worlds řekla Dakota svým rodičům: ,,Nemyslím si, že se někdy vrátíme, myslím, že zůstaneme tady." Její otec se potom taky odstěhoval do L.A.
Při práci se Spielbergem se toho Faning hodně naučila. ,,On ví o každé osobě na natáčení něco. Naučil mě jak je i malá věc důležitá." Fanning je s ním stále v kontaktu stejně jako s mnoha dalšími lidmi, kteří o ní jako o malou při natáčení pečovali a učili jí. Pravidelně se setkává s Tomem Cruisëm a Sean Penn jí prý navštívil na natáčení The Runaways.
Fanning se teď také setkává s herečkou, jejíž kariéra se stala vzorem pro tu její: Jodie Foster, jejíž ledově klidné modré oči, brzká sláva a inteligentní manévróvání od nástrah dospívání v Hollywoodu naznačují jisté podobnosti s Fanning. ,,Ona se jasně změnila v dospělou herečku a režisérku a má také rodinu," říká Fanning. ,,Šla na střední, potom na vysokou a udělala velké věci. Ráda bych, kdyby se mi podařilo mít kariéru jako ona."
Zatím Fanning těžce pracuje na tom být obyčejná, role stejně náročná jako ty, co předvádí na obrazovkách. ,,Ona je kompulzivní dříč, který si na svá bedra naložil tolik věcí." říká o ní Stewart. ,,Vede dvojí život." Po letech domácí výuky nastupila Fanning na Campbell Hall do deváté třídy. Stala se roztleskávačkou a nedávno složila zkoušky z angličtiny. Začala se oblížet po vysoké škole a právě teď u ní vede Newyorská Gallatinská škola individuálního studia.
Tohle léto měla svůj školní ples- bez kluka-s bandou jejích kamarádek. Před hotelem Sunset Tower se nechala vyfotit spolu se svými kamarádkami, když byly všechny vyšňořené a čekaly na jejich limuzínu.
Další krok pro Fanning bylo naučit se řídit. Měla hodiny se svým instruktorem a teď už jí jen čeká její první rychlá jízda. K této zatím poslední výzve ale přistupuje s velkou racionalitou. Na otázku jestli chce své vlastní auto odpověděla: ,,Ano chci, ale až na to bude ta správná chvíle. Radši si dám na čas, abych byla připravená než být jako , Ach! Je mi 16, můžu být bláznivá!' Dakotin anglický učitel by mohl být pyšný: Je to perfektní metafora pro její život.
 


Komentáře

1 Xx.Ad@m.xX Xx.Ad@m.xX | Web | 19. července 2010 v 11:18 | Reagovat

Takovej dlouhej článek :D

2 Niky ツ Niky ツ | Web | 19. července 2010 v 13:03 | Reagovat

Teda! To je perfektní článek, opravdu! Dalo mi zabrat přečíst si ho, natož kdybych ho měla překládat.. Máš můj obdiv, Susan :-) Občas na mém hlavním blogu (a-lavigne.blog.cz) překládám podobně dlouhé články a vždycky u toho "umírám", když některým frázím nerozumím... když jsem tohle četla, měla jsem pocit, jako kdybys tam Ty všemu rozuměla, je to napsané skvěle :) určitě umíš hodně dobře anglicky (závist!) :-)
Fakt díky za překlad, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí.. (například to, že Dakote uměla číst už ve  dvou letech..)..
:-)

3 Xx.Ad@m.xX Xx.Ad@m.xX | Web | 19. července 2010 v 13:04 | Reagovat

Tak Britney ve For the Record řekla že společně s těma vlasama chtěla oholit všechno to šatné... že neměla ráda kdyz na ni nekdo ššahá

4 Xx.Ad@m.xX Xx.Ad@m.xX | Web | 19. července 2010 v 13:34 | Reagovat

:-)

5 LaRhette LaRhette | Web | 19. července 2010 v 13:41 | Reagovat

Úžasný článek, něco podobného bych nikdy přeložit nedokázala. Úplně špatně na tom s angličtinou nejsem, ale tohle by mi vážně dělalo problém :D.

Ta školní uniforma mě docela překvapila, příjde mi taková zvláštní - námořnický svetr :).
Nebudu tu vypisovat, co všechno mě zaujalo, musela bych totiž přepsat polovinu článku :D.

6 LaRhette LaRhette | Web | 19. července 2010 v 13:44 | Reagovat

Tu scénu bohužel z filmu vystřihli, zrovna tu nejzajímavější :D.
Našla jsem ji ale na youtubu - http://www.youtube.com/watch?v=QzEpBTPw_v4 (je až na konci :D)

Je to můj nejoblíbenější herec už docela dlouho... vlastně patří mezi mé dva nejoblíbenější (společně s C.Owenem) :).

7 LaRhette LaRhette | Web | 19. července 2010 v 14:09 | Reagovat

Přesně tak, nikdy "nejdu s davem" :). Humbuk okolo herců, kteří jsou zrovna in, mě spíš odrazuje. Takže jsem vždycky dávala přednost těm talentovaným, klidně moc neznámým, těm, kteří si dokáží chránit své soukromí a nemají potřebu na sebe upozorňovat skandály :).

8 susan susan | Web | 19. července 2010 v 14:43 | Reagovat

[5]:[2]: Díky moc:)

9 Kristen © - SB ♥ SATS Team Kristen © - SB ♥ SATS Team | Web | 19. července 2010 v 17:00 | Reagovat

wow, vážně mě to zaujalo :) jsi skvělá, že to taky překládáš :)

10 Lucies Lucies | Web | 21. července 2010 v 18:55 | Reagovat

Pěkný rozhovor. Koukala jsem se po té knížce, ale u nás v knihovně jí ani nemaj..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

• Prosím berte na nás ohled! Ke všemu co byste odsud chtěli okopírovat na svůj blog přidejte náš zdroj! Veškerá grafika a nashromážděné fotky na tomto blogu nám daly opravdu moc práce. Kdybyste naši žádost neuposlechli, byly bychom nuceny nahlásit vás vedení blog.cz! •

copyright Fanning-source.blog.cz!
© 2009- 2011

free counters